Woman waiting for somebody

Czy na miłość musimy sobie zasłużyć posłuszeństwem i uległością – szantaż emocjonalny.

Zjawisko szantażu nikomu nie jest obce, nawet małe dzieci stosują go bezwiednie. Szantaż emocjonalny jest jedną z technik manipulacji drugą osobą w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Szantaż emocjonalny, to regularne postępowanie, to taktyki, który nieustannie praktykowane są na Tobie, żebyś pogodziła się czy pogodził z żądaniami z oczekiwaniami szantażysty. To ciągle powtarzające się zachowania, z których Ty może nie zdajesz sobie nawet sprawy. Czujesz, że coś jest nie tak, ale nie możesz się z tego wydostać. Osoba która Cię szantażuje sprawia że Ty czujesz się odpowiedzialna za wszystko. Zawsze powinnaś pomagać mu w każdy możliwy sposób i w nieustannym poczuciu winy. Twój emocjonalny szantażysta może wydawać się bardzo czarujący, charyzmatyczny, niezwykle inteligentny, kiedy dąży do tego żebyś spełniała jego życzenia. Słowa których używa są tak subtelnie dobrane, że nie zauważasz nawet jakie spustoszenie powodują w Tobie i w twoim związku, w jak pięknie zawoalowany sposób zawierają groźbę i przymus, podświadomie sprawiają, że ty myślisz, że jeśli tego nie zrobisz, to zostaniesz ukarana, jeśli nie spełnisz jego prośby, życzenia, pragnienia. 

Może nawet to już zauważyłaś, że ciągle jego żądania, to za dużo dla Ciebie. Zdałaś sobie z tego sprawę, że to powoduje dużo więcej napięć, tarć w waszym związku. Próbowałaś nawet może złapać dystans do tego, ale z czasem zauważyłaś że zamiast walczyć o swoje, zaczynasz coraz częściej ustępować, obawiając się że mała sprzeczka przekształci się w wielką wojnę. Napięcie spowodowane szantażem emocjonalnym powoduje w związku, że niemożliwa staje się zwykła rozmowa. Wtedy bardzo ostrożnie zaczynasz dobierać każde słowo, robisz wszystko by uniknąć konfrontacji, wtedy już wiadomo że on zakorzenił w Tobie poczucie strachu. 

Jak często słyszałaś słowa:

Jeśli nie zrobisz tego dla mnie, nie kochasz mnie.

Po tym wszystkim co dla Ciebie zrobiłem.

To Twoja wina, przez Ciebie się zdenerwowałem.

Nie wiem czy kiedykolwiek Ci zaufam.

Jeśli nie odwołasz swoich planów, to nie będzie się układać między nami

Gdybyś mnie kochał, to byś tego nie zrobił, to byś tak nie powiedział.

Gdybym była/był dla ciebie ważna/ny, to w ten sposób byś się nie zachował.

Stosujemy szantaż emocjonalne w stosunku do dzieci, do swoich partnerów, do swoich rodziców, szefów, kolegów, przyjaciół bardzo różnych układach społecznych. Stosują je rodzice wobec dzieci i dzieci wobec rodziców. Zauważ w jaki sposób używamy słów, które są formą manipulacji, w której ktoś wykorzystuje twoje emocje przeciwko tobie. Wtedy kiedy czujesz, że ktoś wzbudza w tobie poczucie winy, gra na twoich lękach lub poczuciem obowiązku, różnych rodzajach powinności, lub zależności.

Często wypieramy te informacje bo bronimy naszych bliskich, kierujemy się lękiem czy poczuciem obowiązku i wtedy nie zauważamy sygnałów, że godzimy się na żądania innych wbrew swojej woli. To chyba najtrudniejsze – odejdę, zostawię cię, przestanę Ciebie kochać. Takie słowa powodują lęk, Osoba stosująca szantaż emocjonalny wykorzystuje twoją dobroć, dobry charakter, sprawia, że Ty czujesz się ciągle winna i jakaś nie taka, jaka powinnaś być. Czasem może zdarzyć się tak, że grożą, że zrobią sobie krzywdę, jeśli czegoś nie zrobisz, czego oni chcą i to nie są lekkie momenty. Jednak najważniejsze jest to, żebyś Ty dawał sobie prawo do powiedzenia – Nie. Zwrócił też uwagę na to, że szantażyści emocjonalni nie przyjmują odpowiedzialności za własne działania, ani uczucia, więc musisz ustawić granice i asertywnie komunikować się. W teorii wygląda to dość prosto, wyznaczać sobie granicę, być asertywnym, nie pozwolić tej drugiej osobie by kontrolowała twoje życie. Korzyścią jest  kontrola i władza, uzależnienie ciebie czy zmuszanie byś trwał czy trwała w toksycznym związku ze strachu. Zobacz jakie to jest łatwe zarządzanie Twoimi emocjami,  kiedy budzi się poczucie obowiązku, powinności i wstydu. Jak robi się nam niewygodnie i czasem nawet nie wiemy dlaczego, ale trudno jest nam zrezygnować czy ignorować to uczucie . Siła naszych wewnętrznych przekonań jest ogromna i zawiaduje nami : z tylnego siedzenia. Nasze opinie zbudowaliśmy na zasadzie słów zasłyszanych, w które uwierzyliśmy, od autorytetów wśród których się wychowywaliśmy i to jest jeden z naszych czułych punktów, czyli to jest ten nasz kręgosłup moralny, który dali nam rodzice, nauczyciele czy inne autorytety. Tak samo dotyczy poczucia winy, poczucie winy powoduje wyrzuty sumienia, dyskomfort i nie bardzo wiemy co mam zrobić z tą emocją. Kiedy widzimy, że druga strona jest niezadowolona, to my bierzemy odpowiedzialność za jej niezadowolenie, automatycznie chcemy zrobić wszystko, żeby jej było lepiej i kiedy nie udaje nam się poprawić jego humoru, to czujemy się jeszcze gorzej. Zobacz  absurd tego, że chociaż nie ma w tym naszej winy, to fakt, że spotkamy się z niezadowoleniem naszego partnera, kiedy my chcieliśmy dobrze, sprawia właśnie, że nasze poczucie winy staje się jeszcze mocniejsza. Wtedy szantażysta ma otwartą drogę, bardzo łatwo jest nam uwierzyć, że on ma rację, utwierdzić nas w przekonaniu, że wina jest po naszej stronie i znowu on wygrał jego jest na wierzchu. Szantażyści emocjonalni korzystają bardzo często z tej techniki, i co bardzo ułatwia im sprawę, to to, że doskonale nas znają, doskonale wiedzą co powiedzieć, co zrobić żeby odnieść efekt. 

Szantażyści potrafią obserwować swoją ofiarę i dopasowywać się do niej tak, żeby zawsze osiągnąć cel najkrótszą drogą. Najczęściej stosowana technika. to wzbudzanie poczucia winy lub odpowiedzialności za emocje. Więc dbajmy o nasze emocje.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Podziel się:

Beata Niewińska

Coach i mentor

Zapraszam Cię do mojego świata. Świata wrażliwości i empatii. Świata, w którym jest przestrzeń na to, co JEST. Na ból i radość, ale również cuda, których będziesz doświadczać. Na gniew oraz inne trudne i długo niewyrażane emocje i płynącą z nich twórczą siłę. Przez wiele lat szukałam emocjonalnego ukojenia i próbowałam zrozumieć swoje problemy. Rozwiązań szukałam w duchowości, psychologii, religii, terapiach tradycyjnych i alternatywnych. Mój blog oraz mój kanał Youtube są efektem tych poszukiwań. Dziele się tym, co mnie samej pomogło uzdrowić rany swojego dzieciństwa i nawiązać kontakt z własną Duszą i tym, co nazywam Źródłem, Siłą Wyższą, Bogiem.

Odwiedź mnie:
Tagi:

Zostań na dłużej

Zalety posiadania konta: