Dlaczego innych potrzeby są ważniejsze niż moje?

Kiedy jesteś dzieckiem, które wzięło na siebie zbyt dużo, gdy w procesie parentyfikacji zacząłeś odgrywać role terapeuty, mediatora, opiekuna, bohatera, gosposi i wiele innych, to stało się twoim uzależnieniem. Ratowanie, pomaganie jest jak narkotyk, wciąga, napędza, ogranicza, ale nadal ciągnie, choć boli, to nadal kusi. Dlaczego?

Bo czekasz na nagrodę i każdy nawet najmniejszy gest jest nagrodą, każda pochwała a nawet czekanie na nią jest uzależniające na głębokim poziomie. To tam w twoim rodzinnym domu zawsze czekała nagroda za takie zachowanie. Jeśli byłeś dzieckiem, które brało na siebie problemy, trudne emocje, wszystkie napięcia, dylematy twoich opiekunów, to tylko wtedy czułaś się ważna, tylko wtedy kiedy grałaś tę rolę czułaś się widziana/ny i potrzebny.

W ten sposób czułaś swoją wartość, miłość, wspólność. Nauczyliśmy się wtedy tego, że właśnie w taki sposób zapracowujemy na miłość lub choćby na okruszek miłości.

Dlatego tak trudno nam też w dorosłym życiu zrezygnować z tego zasługiwania bo póki działam, póki biorę na siebie to jest nadzieja. Jeśli przystanę ratować, brać na siebie to nadzieja zniknie a ona umiera ostatnia.

To dość przykre ponieważ nie rozumiemy, że mamy inny wybór. Dziecko tego nie wie, że może decydować inaczej, nie rozumie, że nie musi nikogo ratować, kosztem samego siebie, własnego zdrowia, radosnego dzieciństwa, własnej tożsamości, szczęśliwego życia. Dziecko nie rozumie, że jest inna droga do miłości.

Kiedy uświadamiasz sobie tą rolę ratownika i decydujesz się by to zmienić, to jest trudny proces, jak odwyk, jak każde inne trudne uzależnienie, nie tylko mentalne czyli psychiczne, ale również fizyczne. Odczuwasz wtedy wiele somatycznych objawów ciele, drżenie, pocenie, ból, rozdzieranie, pieczenie, bombardujące myśli, lęk, osamotnienie, beznadzieje, apatie. Pełno w nich poczucia tego, że to się nie uda.Twój umysł przekona ciebie do tego, że przecież oni wszyscy tego potrzebują i będzie wzmacniał w tobie program, Jestem potrzebny/potrzebna. Kto wygra tę walkę? Twój umysł czy ty?

Na kanale YouTube Nbcfindyourself Beata Niewinska przedstawiam obszerny materiał na ten temat.

zapraszam serdecznie

Z miłości do życia ☘️https://nbcfindyourself.com/

Dodaj komentarz

Podziel się:

Beata Niewińska

Coach i mentor

Zapraszam Cię do mojego świata. Świata wrażliwości i empatii. Świata, w którym jest przestrzeń na to, co JEST. Na ból i radość, ale również cuda, których będziesz doświadczać. Na gniew oraz inne trudne i długo niewyrażane emocje i płynącą z nich twórczą siłę. Przez wiele lat szukałam emocjonalnego ukojenia i próbowałam zrozumieć swoje problemy. Rozwiązań szukałam w duchowości, psychologii, religii, terapiach tradycyjnych i alternatywnych. Mój blog oraz mój kanał Youtube są efektem tych poszukiwań. Dziele się tym, co mnie samej pomogło uzdrowić rany swojego dzieciństwa i nawiązać kontakt z własną Duszą i tym, co nazywam Źródłem, Siłą Wyższą, Bogiem.

Odwiedź mnie:
Tagi:

Zostań na dłużej

Zalety posiadania konta: