Znalezienie się w relacji z narcyzem może być ogromnie wymagającym doświadczeniem, które wystawia na próbę nasze granice, naszą cierpliwość, a przede wszystkim nasze poczucie własnej wartości. Często w cieniu tak trudnej więzi pozostajemy w stanie niepewności, lęku, a nasze życie emocjonalne staje się rollercoasterem niekończących się zrywów, powrotów i nadziei. Nie jesteście sami w tej podróży i chcę, abyście wiedzieli, że posiadacie w sobie siłę, by stawić czoła tym wyzwaniom.
Narcystyczne Małżeństwo
Porozmawiajmy chwilę o narcystycznym małżeństwie. Może właśnie jesteście w takim związku. Może nie chcecie lub nie potraficie odejść z tej relacji. Możecie mówić sobie: „Nie wierzę w rozwody, chcę pozostać w małżeństwie, mamy dzieci, nasze życie jest ze sobą związane czy wręcz konieczne w wielu aspektach”. To całkowicie zrozumiałe, jeśli macie różne powody, by nie chcieć rozwodu. Jednak życie w narcystycznym, przemocowym małżeństwie jest niezwykle trudne i pewnego dnia możecie po prostu nie móc tego znieść.
Groźba Rozwodu jako Manipulacja
W narcystycznym małżeństwie partner często grozi rozwodem. Groźba rozwodu lub odejścia z relacji i nie realizowanie jej jest formą manipulacji, sposobem na utrzymanie drugiej osoby w gotowości, aby się podporządkowała, ponieważ ofiara myśli: „jeśli się nie podporządkuję, to on odejdzie” i będzie się bała odrzucenia. Można by pomyśleć, że osoba w narcystycznie przemocowym małżeństwie, zwłaszcza ta, która nie chce rozwodu, będzie słyszeć tę groźbę raz za razem: „Tak, rozwiodę się z tobą, zadzwonię do prawnika, mam dość, to już koniec z nami”. Ty, nie będąc narcyzem, nie chcesz tego, mówisz: „Dobrze, dobrze, co mam zrobić” i zaczynasz znowu chodzić na paluszkach, zgadzać się na ciche dni i focha z nieznanego powodu.
Co Dzieje się, Gdy Powiesz „Dość”
Ale pewnego dnia już nie wytrzymasz. Pewnego dnia powiesz: „Skoro chcesz rozwodu, zróbmy to”. Wtedy narcyz często powie: „Nie bierz tego tak serio, nie miałem tego na myśli, możemy nad tym popracować”. Scenariusz porzucenia zostaje aktywowany. Narcyz, który wcześniej groził odejściem, nagle zmienia ton, mówiąc: „Nie miałem tego na myśli, możemy nad tym popracować”. W tym momencie aktywuje się jego strach przed porzuceniem, którego narcyz tak bardzo się boi.
Czy Narcyz Jest Świadomy Swojej Natury?
Często ludzie zadają mi pytania: czy narcyzi wiedzą, że są narcystyczni lub trudni, i co ważniejsze, czy narcyzi naprawdę wiedzą, jak bardzo są niepewni siebie, czy boją się porzucenia? Jak już wiecie, boją się i to cholernie, dlatego straszą tym, czego sami się boją, najczęściej ci ukryci. Pamiętajcie o tej spirali wstydu i gniewu, o której tak często mówię. Ludzie narcystyczni nie są obłąkani ani chorzy umysłowo. Są w stanie zobaczyć, że ich zachowanie ma konsekwencje, i wiedzą, że ich zachowanie czasami nie wygląda dobrze, ale ich impulsywność i poczucie uprawnienia do takich zachowań oznacza, że nie mogą się powstrzymać i nie uważają, że powinni.
Poczucie Zagrożenia i Strach przed Porzuceniem
Dopóki narcyz prowadzi narrację, ma kontrolę, szczególnie gdy zdaje sobie sprawę, że ty tego nie chcesz. Ale w dniu, kiedy powiesz: „Mam dość, chce rozwodu, zakończmy to”, narcyz często powie: „Co ty mówisz, daj spokój?”. To właśnie miałam na myśli, mówiąc, że strach przed porzuceniem jest zawsze jakby podstawą, tłem tych relacji. Zobacz, jak często ta relacja podszyta jest strachem i niepewnością.
Jak Poradzić Sobie z Narcyzem?
Zastanów się, jakie granice chcesz wyznaczyć, jakie bitwy są warte walki, a kiedy najlepszą decyzją będzie odejście dla własnego dobra. Terapia, wsparcie bliskich, a także grup wsparcia mogą okazać się nieocenionymi zasobami w tym procesie. Nie pozwól, aby strach przed porzuceniem narcyza dyktował twoje życiowe wybory. Masz prawo do szczęścia, do życia wolnego od manipulacji i kontroli. To trudna decyzja, ale pamiętaj, że jesteś silniejszy, niż myślisz, i zasługujesz na spokojne i spełnione życie.
Pamiętaj, że ludzie narcystyczni zawsze będą czuli się zagrożeni. Pamiętaj o czymś, co mówiłam przez cały czas w różnych filmach: myślcie o osobie narcystycznej jako o kimś, kto czuje ciągłe poczucie zagrożenia ze strony świata. Nawet gdy nie ma żadnych symptomów zagrożenia, oni czują ciągłe napięcia w ciele. Więc on czuje też lęk. Może ta świadomość pozwoli tobie na inne wybory, na postawienie granic, pracę z emocjami, kiedy ty zmienisz własną narrację lęku przed nim lub lęku przed samotnością, która tak bardzo jest ci znajoma z dzieciństwa.
Mam nadzieję, że to, o czym dziś powiedziałam, daje wam pewien wgląd, budzi do refleksji oraz dodaje odwagi. Nasze lęki, zachowania czy schematyczne odtwarzanie tego, co znamy w relacjach, w relacjach więzi, które powstały w dzieciństwie, w pewnych wrażliwościach tkwiących w twoim stylu osobowości, stylu więzi lękowej czy unikowej znajdziecie wiele odpowiedzi na to, co dzieje się w waszej relacji. I jeśli to się wam przydarzyło lub zdarza, mam nadzieję, że wiedza daje wam pewną jasność.
Jesteście wyjątkowi i zasługujecie na życie pełne spokoju i spełnienia.
Z miłości do życia,
ściskam Beata